Staff Directory

Pereyma Administration

Our staff are here to help. To reach a member of our team call 905-432-8470.

Administrator Title Phone Extension
Sue Laforet Principal  
Max Travis Vice-Principal  
Corrie-Lyn Plommer Vice-Principal  
Name Title Phone Extension
Kelly Stephen Chaplain 54021
Administrative Assistant Title Phone Extension
Pauline Collin Secondary School Administrative & Financial Assistant 54000

Sarah Bishop

Secondary School Administrative Assistant, Attendance 54005
Support Staff Title Phone Extension
G. Beier CYC  
J. Dixon Itinerant Vision Services  
T. Muschett Social Worker  
Guidance / Co-Op Title Phone Extension
I. MacAdam CC 54008
T. Ashton Co-Op - OYAP 54009
M. Ilasz Guidance 54014
R. Daminato Co-Op - OYAP 54013
L. Whyte Co-Op 41241
Gina Costa Secondary School Administrative Assistant, Guidance 54007
Custodian Title Phone Extension

D. Smith

Chief 54022

D. Noonan

Custodian 41248
D. Pare Evening Lead 41226
L. MacDonald Custodian 41214
V. Puopolo Custodian 41219
B. Henderson Custodian 41973
Educational Assistant Title Phone Extension
S. Adey Educational Assistant 41222
L. Allan Educational Assistant 40198
C. Boisvert Educational Assistant 41247
S. Chung Educational Assistant 40064
S. Daley Educational Assistant  
C. Eady Educational Assistant 41252
S. Gilliland Educational Assistant 41245
J. Gooding Educational Assistant 41239
R. Hasmani Educational Assistant 41941
J. Jackson Educational Assistant 41249
T. Key Educational Assistant  
K. Lefever Educational Assistant 40557
H. Simpson Educational Assistant 41251
N. Sloper Educational Assistant 40062
S. Winter Educational Assistant 41234
M. Wolbert Educational Assistant 41259
Lunch Supervisor Title Phone Extension
Miles Richardson Lunch Supervisor  
M. Richardson Lunch Supervisor  
M. Riddell Lunch Supervisor  
Cafeteria Title Phone Extension
S. MacDonald Cafeteria  
D. Kilpatrick Cafeteria  
Teacher Department/Subject Phone Extension
A. Bell Student Success and Science 41216
J. Broder Program Support 54011
D. Bruno Grade 8 40609
A. Burke Drama/Music  
D. Cardinal Religion 41228
C. Chaloux Visual Art - CC 41229
K. Collins ESL and Law and Geography - CC 41231
K. Couch Grade 7 41253
J. Crosbie Physical Education 54017
R. Daminato Construction 40034
T. Dow Librarian 41357
T. Hansen-Ashton Science - Co-Op 54009
B. Hawkins Religion CC 41250
A. Isnor Credit Recovery and ESL 54028
L. Jagoda Math, Hospitality and Tourism SHSM 54018
S. Linnell Grade 8 40612
G. Mandville English and Careers and Civics 54023
C. Masterson Science - CC 41254
A. McNeil English and Sociology 41221
S. McKenna English 40420
D. Michaud Math 41225
S. Mielke Math and Leadership 41255
B. Oldman Grade 7 40197
L. Oliver Math - CC 41262
J. Osier History and English 41230
A. Poczekaj Program Support - CC 54020
L. Politano Physical Education - CC and E-Learning 54016
F. Porco Grade 7 and 8 Program Support 54012
L. Power English - CC 41256
K. Regier Grade 7 and 8 Program Support  
M. Rudkins Librarian 54015
T. St. Pierre Religion and Science 41227
A. Sikorski Grade 7 and 8 French  
S. Stack History and Geography 41261
M. Stokes Grade 7 41232
M.A. Susac French Grade 9 to 12 41238
M. Taylor Science and Math 41215
L. Thompson Communication Tech, Foods and Yearbook &
Photography Dual Credit
54019
T. Vachon Grade 8 40201
L. Whyte Math and Life Skills 41241

 

 

Contact Us

Latest Tweets